42nd Annual Annie Awards: The nominees

The nominations for the 42nd Annual Annie Awards have just been announced!

Congratulations to all nominees!

Best Animated Feature

  • Big Hero 6 – Walt Disney Animation Studios
  • Cheatin‘ – Plymptoons Studio
  • How to Train Your Dragon 2 – DreamWorks Animation
  • Song of the Sea – GKIDS/Cartoon Saloon
  • The Book of Life – Reel FX
  • The Boxtrolls – Focus Features/Laika
  • The LEGO Movie – Warner Bros. Pictures
  • The Tale of The Princess Kaguya – GKIDS/Studio Ghibli

Outstanding Achievement for Animated Effects in an Animated Production

  • Big Hero 6 – Walt Disney Animation Studios
    Michael Kaschalk, Peter DeMund, David Hutchins, Henrik Falt, John Kosnik
  • How to Train Your Dragon 2 – DreamWorks Animation
    James Jackson, Lucas Janin, Tobin Jones, Baptiste Van Opstal, Jason Mayer
  • Mr. Peabody & Sherman – DreamWorks Animation
    Fangwei Lee, Krzysztof Rost, Jihyun Yoon, Robert Chen
  • Penguins of Madagascar – DreamWorks Animation
    Mitul Patel, Nicolas Delbecq, Santosh Khedkar, Yash Argawal
  • The Book of Life – Reel FX
    Augusto Schillaci, Erich Turner, Bill Konersman, Chris Rasch, Joseph Burnette
  • The Boxtrolls – Focus Features/Laika
    Rick Sevy, Peter Vickery, Kent Estep, Peter Stuart, Ralph Procida
  • The LEGO Movie – Warner Bros. Pictures
    Jayandera Danappal, Matt Ebb, Christian Epunan Hernandez, Danielle Brooks, Raphael Gadot

Outstanding Achievement for Animated Effects in a Live Action Production

  • Edge of Tomorrow – Sony Pictures Imageworks
    Steve Avoujageli, Atsushi Ikarashi, Pawel Grochola, Paul Waggoner, Viktor Lundqvist
  • Noah – Industrial Light & Magic
    Raul Essig, Karin Cooper, Rick Hankins, Owen Calouro
  • The Amazing Spider-Man 2 – Sony Pictures Imageworks
    Charles-Felix Chabert, Daniel La Chapelle, Spencer Lueders, Klaus Seitschek, Chris Messineo
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug – Weta Digital
    Areito Echevarria, Andreas Soderstrom, Ronnie Menahem, Christoph Sprenger, Kevin Romond
  • Transformers: Age of Extinction – Industrial Light & Magic
    Michael Balog, Jim Van Allen, Rick Hankins, John Hansen
  • X-Men: Days of Future Past – Digital Domain
    Jeremy Hampton, Daniel Stern, Edmond Smith III, Hiroshi Tsubokawa, Daniel Jenkins

Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Feature Production

  • How to Train Your Dragon 2 – DreamWorks Animation
    Fabio Lignini
  • How to Train Your Dragon 2 – DreamWorks Animation
    Steven “Shaggy” Hornby
  • How to Train Your Dragon 2 – DreamWorks Animation
    Thomas Grummt
  • Penguins of Madagascar – DreamWorks Animation
    Ravi Kamble
  • The Boxtrolls – Focus Features/Laika
    Travis Knight
  • The Boxtrolls – Focus Features/Laika
    Malcolm Lamont
  • The Boxtrolls – Focus Features
    Jason Stalman

Outstanding Achievement for Character Animation in a Live Action Production

  • Dawn of the Planet of the Apes – Weta Digital
    Daniel Barrett, Paul Story, Eteuati Tema, Alessandro Bonora, Dejan Momcilovic
  • Guardians of the Galaxy – Framestore
    Kevin Spruce, Dale Newton, Sidney Kombo, Chris Mullins, Brad Silby
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug – Weta Digital
    Eric Reynolds, David Clayton, Andreja Vuckovic, Guillaume Francois, Gios Johnston

The complete list is available here.

The winners will be announced on January 31st, 2015.





© Vincent Frei – The Art of VFX – 2014

Share this post

Vincent Frei

Founder & Editor-in-Chief // VES Member // Former comp artist

No comments

Add yours

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur comment les données de vos commentaires sont utilisées.